31 Oct 2013
Beylikdüzü günlük kiralık ev firmaları 20.10.2013 tarihinde içişleri bakanlığının aldığı kararı uygulamakta sıkıntı yaşıyor. İlgili karara göre günlük kiralık ev işi yapan herkes bağlı bulundukları belediyeye başvurarak pansiyon ruhsatı alacak ve geçiçi ikamet kanununa tabi olacaklar. Fakat işin belediye ayağı içişleri bakanlığının anlattığı kadar basit değil.

Günlük Kiralık Ev Ruhsatı Alma

Belediyeler ruhsat başvurusu yapan günlük kiralık ev işletmecilerinden kiraya verdikleri dairenin bulunduğu apartman sakinlerinin tamamından pansiyon ruhsatı alınabimesi için oy birliği ile karar alınmasını istiyor. Bu oybirliğide tamamı günlük olarak kiraya verilen binalar dışında hiç bir binada sağlanamaz. Yani doğal olarak kimse oturduğu binada günlük kiralık ev işi yapılması için imza vermez.

Günlük Kiralamaya Uygun Bina

Binlerce evin günlük olarak kiraya verildiği Beylikdüzü'nde sadece Hera Club Residence ve NResidence'nin tüm dairelerinde konaklam işi yapılmakta. Hadi bu iki sitede konaklama işi yapan firmalar belediyeye başvurup pansiyon ruhsatı aldı diyelim. Geriye kalan yüzlerce kişi nasıl halledecek bu ruhsat meselesini ?

Günlük Kiralık Ev Yasası

Başbakanlığın alel acele 5 dakika içinde pansiyon ruhsatı alsınlar deyip sonuçlandırdığı bu karar sektörde hiç bir şeyi değiştirmeyecek. Tam anlamı ile Avrupa'da olduğu gibi bu işin profiline uygun bir yasa çıkmadıkça hazinenin uğradı vergi kaybı ve kayıtdışı konaklamanın önüne geçilemeyeek.

Comments

There isn't any comment in this page yet!

Do you want to be the first commenter?


New Comment

Full Name:
E-Mail Address:
Your website (if exists):
Your Comment:
Security code: